تبلیغات
سایت آچارفرانسه - بحث خودی و غیرخودی مهم‌ترین آفت سینمای ایران است


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

صفحات جانبی:

نویسندگان:

ابر برچسبها:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

بحث خودی و غیرخودی مهم‌ترین آفت سینمای ایران است

نوشته شده توسط:یه طرفدار
1390/03/1-09:45

فریبرز عرب‌نیا از راكد بودن سیستم مدیریت فرهنگی گلایه كرد و پیرامون برخی مباحث بازیگری در سینمای‌ایران نقطه‌نظراتش را گفت.

به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این بازیگر سینما و تلویزیون ایران كه شامگاه گذشته ـ 30 اردیبهشت ماه ـ در برنامه‌ی تلویزیونی «هفت» حاضر شده بود، در بخش ابتدایی سخنانش با انتقاد از بحث‌هایی كه در برنامه‌های گذشته درباره‌ی بازیگری در سینمای ایران شده بود، گفت:‌ علیرغم جراتی كه این برنامه در ورود به بحث بازیگری داشت، اما اشكال اساسی این بحث‌ها در آنجا بود كه راز ماندگاری، دستمزد و یا مشكلات بازیگر در سینمای ایران، تنها از زاویه مسئولیت و كاری كه یك بازیگر باید انجام دهد دیده شده و متوجه نیستیم كه مشكلات بازیگری در یك پیكره به هم پیوسته شكل می‌گیرد.

عرب‌نیا با تشریح چارچوبی كه برای یك بازیگر كامل مدنظرش است بیان كرد: در مكتبی كه من بیان می‌كنم بازیگر كامل باید صاحب ویژگی‌های خاصی باشد، به نظر من هر ویژگی از این مسائل حذف شود بازیگر ناقص خواهد بود.

وی در عین حال مطرح كرد:البته طبیعی است كه یك بازیگر به مرور به سمت كامل پیش خواهد رفت. در واقع به نظر من فعالیت بازیگری مانند هرمی است كه بازیگر هرچه از كف به سمت بالای هرم پیش می‌رود، ویژگی‌های بیشتری در وجود او تبلور خواهد یافت.

عرب‌نیا با اشاره به این ویژگی‌ها گفت: علاوه بر فیزیك بدنی، اندام و چهره مناسب كه هر بازیگر باید از آن برخوردار باشد، هوش، قدرت روحی و جسمی، خلوص، صداقت و وفای به عهد، پایمردی، قدرت ریسك، سلامت جسم، آزادی خواهی و عشق به رهایی، نو جویی و میل به آموختن و اصالت، خلاقیت، بلند پروازی و به كم قانع نشدن در عین واقع‌بینی، از خود گذشتگی و ایثار، اخلاق و شرف و منش انسانی، عدالت طلبی و اعتدال، حقیقت طلبی، شناخت خود و خدا و در نظر داشتن مداوم حضرت مرگ برای یك بازیگر لازم است.

وی ادامه داد: علاوه بر اینكه یك بازیگر باید در مورد چنین ویژگی‌هایی كه عرض شد مراقبت‌های ویژه‌ای از خود داشته باشد، مسائل دیگر نیز در این مراقبت‌ها مهم است. به نظر من دومین مسئله‌ای كه یك بازیگر باید به آن توجه داشته باشد حقوق بازیگر است كه باید از طرف جامعه، مسئولین و خود او رعایت شود. یكی دیگر از مسائل تكالیف بازیگر است كه نسبت به خود، مردم و مقام بازیگر تعریف می‌شود. همچنین ارتباط بازیگر با حیطه‌های مختلف و همچنین هدف یك بازیگر از كار خود مسائلی است كه باید به آن توجه شود. به عنوان مثال در بحث حقوق و تكالیف متاسفانه از سوی مسئولین تنها به بحث درخواست تكالیف توجه می‌شود و در نقطه مقابل آن بحث‌های در نظر گرفتن حقوق بازیگر توجه چندانی نمی‌شود.

بازیگر سریال «مختارنامه» در تشریح اعتدال و حقیقت طلبی كه در سخنانش به آن اشاره كرده بود، خاطر نشان كرد: به نظر من یك بازیگر كامل حتما باید از قدرت هماهنگی خوبی در شرایط سخت كار و الزاماتی كه متن برای او ایجاد می‌كند، برخوردار باشد. درباره عدالت طلبی و اعتدال كه یكی از ویژگی‌های یك بازیگر كامل است بعضی از مسائلی كه مطرح می‌شود با معیارهای جهانی در تضاد است. در نظر من اعتدال یعنی بازیگر بتواند در تمام زمینه‌ها از افراط و تفریط بپردازد. حقیقت طلبی نیز به نظر من آن است كه بازیگر وقتی می‌تواند جایگاه خودش را درك كند كه در تمام زمینه‌ها به دنبال فهم وجود خودش در دنیا باشد.

ادامه مصاحبه در ادامه مطلب

××× كوتوله پروری و كوتوله سازی به جای قهرمان پروری و قهرمان سازی

عرب نیا در پاسخ به سوال فریدون جیرانی ـ مجری كارشناس برنامه ـ مبنی بر اینكه تا چه میزان شرایط در سینمای ایران مانع از رسیدن بازیگران به این ویژگی‌های كامل است، گفت: به نظر من شرایط بسیاری مانع از آن می‌شود كه یك بازیگر به چنین شرایطی برسد. بازیگر، مسئولین، رسانه‌ها و همكاران باید به یك سری از قواعد تن دهند تا یك بازیگر بتواند مسیر تكاملی خود را طی كند.

وی با ذكر یك مثال ادامه داد: متاسفانه در فرهنگ ما در سینما به خصوص در 10 – 15 سال گذشته ما نمی‌دانستیم كه با قهرمان باید چه كاری انجام دهیم؟ ما بسیار راحت تلاش كردیم كه یك قهرمان را بشكنیم تا راحت شویم.بازیگری كه به سطح كمال می‌رسد جزو مفاخر ملی است كه همه برای او زحمت كشیده‌اند و هزینه‌های بسیاری برای او داده شده است. در سال‌های اخیر در همه سطوح از قهرمان پروری و قهرمان سازی دوری كرده‌ایم. وقتی سیستم كوتوله سازی و كوتوله پروری را جایگزین قهرمان سازی و قهرمان پروری می‌كنیم نتیجه آن به راه افتادن سیل فیلم‌هایی است كه اكنون روی پرده دیده می‌شود.

عرب نیا افزود: یكی دیگر از ایرادات مسئولان، مشكل نداشتن قدرت ‌اهم و فالاهم است. به گمان من دستگاه مدیریت فرهنگی از جمله مدیریت سینمایی باید به كلی تغییر كند. رهبر معظم انقلاب در سخنان اخیرشان مطرح كردند،عالی‌ترین دغدغه نظام اسلامی را عدالت معرفی كردند و فرمودند كه اگرچه كارهای مناسبی در طول این سی سال انجام شده است، اما مطلقا این كارها راضی كننده نیست و دیگر آزمون و خطا كافی است. چرا ایشان از واژه «مطلقا راضی كننده نیست» استفاده می‌كنند.

وی با بیان اینكه عدالت مفهومی نسبی نیست تصریح كرد: به نظر من این جملات ایشان از نسبی نبودن عدالت نشات می‌گیرد. این جملات بسیار مهم است و در مقطعی بسیار حساس بیان شده و به نظر من این سخنان به مدیران مخصوصا مدیران فرهنگی هشدارهایی می‌دهد كه ایشان از چنین وضعیتی راضی نیستند.

بازیگر فیلم «شوكران»، اصلی‌ترین آفت در سینمای ایران را نوع نگاه به بحث خودی و غیر خودی دانست و

خاطرنشان كرد: در هر دوره دوستان برای خود تصمیماتی كه گرفته‌اند و توجیهاتی را مطرح كرده‌اند. در دوره‌های مدیریتی بیش از آنكه توجه به نخبگان مطرح باشد نزدیكان، آشنایان و كسانی كه با قواعد آشنا بودند و با این تعاریف آشنا بودند، وارد میدان شدند و عملا دیدیم كه عمدتا این افراد كار خود را بلد نبودند.

وی در ادامه سخنانش با انتقاد از سخنان مطرح شده در شب تهیه كنندگان سینمای ایران پیرامون بازیگری،گفت: مقام معظم رهبری در سخنانشان به این نكته تاكید دارند كه باید بدون پیش فرض خاصی تضارب آرا وجود داشته باشد. اما می‌بینیم كه در این سیستم كارگردان، تهیه كننده و مسئول به بازیگر توجهی نمی‌كنند. در شب تهیه كنندگان سینمای ایران یكی از بازیگران پیشكسوت روی صحنه رفت و متن بلندی را در توجیه اینكه چرا به بازیگران توجه نشده است، خواندن. می‌تواند آن تعابیر درست باشد كه من با آنها كاری ندارم اما شما نمی‌توانید در هیچ جای دنیا فیلمی را بدون بازیگر در نظر بگیرید. در یك كشور سینمایی را مثال بزنید كه به بازیگر اهمیت نمی‌دهند. چرا مقام بازیگر در سینمای ایران لوث شده است؟!

××× بازیگر مقامی خداجوی و خدای‌گونه دارد

به گزارش ایسنا، عرب‌نیا در بخش دیگری از سخنانش مقام یك بازیگر را یك مقام خداجوی و خداگونه دانست و گفت: وقتی از ریشه تاریخ شكل گیری بازیگری را جستجو كنیم، می‌بینیم كه آنها آدم‌ها، آیین ها و كسانی بودند كه ساحر گونه در نزد مردم مقام خدای گونه داشته‌اند و تمنیات، آرزوها، ترس ها و تردیدهای آنها را به عینیت تبدیل كرده‌اند. این حرف كمی نیست. این مطلب جامعه را از بسیاری از مسائل خلاص می‌كند. همین است كه در جهان مدرن از طریق فوتبال، بورس و ... تب و تاب جامعه را هدایت می‌كنیم در مناطقی بخصوص در هالیوود جامعه را از طریق شمایل‌سازی از بسیاری از سموم پاك می كنند و ایده‌آل های خود را از طریق این بازیگران به جامعه تزریق می كنند.

××× بازیگر جهانی داریم اما فیلم جهانی خیر

وی با اشاره به اینكه نمی توان الگوهای بازیگری در غرب را در سینمای ایران به كار گرفت، عنوان كرد: ما متاسفانه متوجه نیستیم كه سیستم غرب با سیستم سینمایی ما زمین تا آسمان فرق می‌كند. نمی توان الگوهای غرب را برای سینمای ایران به كار بگیریم. ما در همین برنامه «هفت» كسی را در كسوت تهیه‌كننگی، مقام روزنامه‌داری و مجله داری و خیلی از عرصه های دیگر داشتیم كه با جرات و جسارت می گوید كه ما بازیگر جهانی نداریم. در این بین هم از «تام كروز» نام برده می‌شود. این درست است، اما مگر بازیگر جهانی از جمله همین تام كروز چمدانش را دست می‌گیرد و تنهایی جهانی می شود؟‌ یا به واسطه حضور در یك فیلم جهانی با معیارهای جهانی امكان بروز پیدا می كند؟! یا به واسطه یك تهیه‌كننده با سواد جهانی امكان بروز پیدا می‌كند؟! بله ما سینما، تهیه‌كننده، فیلم جهانی نداریم.

وی خاطرنشان كرد: پیرامون بازیگرهایی صحبت می‌كنم كه می تواند شمایل جامعه باشد و درباره حضور جهانی موافق و حامی حضور سینمای ایران در عرصه جهانی به هر شكل و با هر گونه فیلمی هستم اما به عنوان مثال در «جدایی نادر از سیمین» كه فیلمی بسیار خوب است كدام یك از بازیگرانش پیشنهاد بازی در یك فیلم بین المللی را دارند؟

این بازیگر سینما در عین حال با بیان اینكه ما بازیگر جهانی در كشورمان داریم گفت: ما بازیگر جهانی داریم. به عنوان مثال می توان از مجموعه بازیگران «مختارنامه» كه به چند زبان ترجمه شده و در حال پخش است را نام برد. اگر این بازیگران نمی توانستند با تماشاگر و فرهنگ‌های مختلف ارتباط برقرار كنند كه این سریال تا این حد مخاطب نداشت. پس بازیگران توان حضور در عرصه جهانی را دارند، اما فیلمش را نداریم.

عرب‌ نیا در ادامه با اشاره به سخنان علیرضا داوود نژاد درباره كار با نابازیگر در فیلم‌هایش بیان كرد: ایشان در مورد كار با نابازیگر آنچنان حساس و متوجه خروجی كارش است كه بازیگر نابازیگر را آهسته، تر و خشك می‌كند و به هدف می‌رساند. متاسفانه در موارد غیر از این، ما به راحتی در سینمای ایران هر از راه رسیده‌ای را به واسطه آشنایی با تهیه‌كننده و كارگردان در فیلم وارد می‌كنیم، این ساختار غلط است.

وی افزود: ما تنها سینمایی در جهان هستیم كه وقتی تهیه‌كننده یا كارگردان از بازیگری خوششان نمی‌اید نقشش را حذف می‌كنند و متوجه نیستند كه به فیلم ضربه می زند. البته حدود 10 درصد از كارگردانان و 5 درصد از تهیه‌كنندگان هستند كه تمام سختی حفظ استاندارد های سینما، سینمای شریف و تمام ظلم و جور مقابله با مسئولینی كه متوجه خطیر بودن شرایط نیستند را این‌ها به دوش می‌كشند. من راجع به سیستم صحبت می‌كنم و از مسئولین و دوستانم می‌خواهم كه این سخنان را با سعه‌صدر گوش كرده و بحث را شخصی نكنند.

××× دستمزد حضور در مختار ماهیانه 10 میلیون تومان

به گزارش ایسنا، فریبرز عرب نیا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع این گفتگو كه راز ماندگاری یك بازیگر در سینمای ایران بود، خاطر نشان كرد: حمایت یا مخالفت مسئولین در ماندگاری یا عدم ماندگاری یك بازیگر خیلی مهم است. بازیگران مرارت‌های بسیار زیادی می‌كشند تا بتوانند مقام و تصویر خود را حفظ كنند. البته چنین مرارت‌هایی را باید بكشند اما آیا حفظ تصویر و مقام یك بازیگر تنها وظیفه خود اوست؟ به نظر من مسئولین نیز در این زمینه وظایف زیادی دارند.

وی در تشریح سخنانش با اشاره به بحث‌هایی كه پیرامون دستمزد بازیگران در سینمای ایران مطرح می‌شود گفت: در مورد دستمزد بازیگران بحث‌های زیادی مطرح می‌شود. به عنوان مثال در مورد دستمزدی كه من برای بازی در سریال «مختارنامه» در طول سالهای گذشته دریافت كرده‌ام نیز حرف‌های زیادی زده شده است. كاملا شفاف اعلام می‌كنم كه برای مختارنامه متوسط ماهی 10 میلیون تومان و در طول این سریال 600 میلیون تومان به عنوان دستمزد دریافت كرده‌ام.

وی ادامه داد: البته چنین رقمی در حال حاضر دستمزد یك فصل یك مربی فوتبال است، اما من در طول بازی در مختارنامه دوبار مرگ را جلوی چشمانم دیدم.به نظرم وقتی كه من بخواهم فیلم‌های مبتذل بازی نكنم باید از پروژه‌هایی تامین شوم و این منطقی است.

عرب نیا افزود: یكی دیگر از مثال‌هایی كه می‌توانم بزنم آن است كه بارها از تریبون‌های مختلف این جمله اشتباه گفته می‌شود كه بازیگر متعلق به مردم است. اما آیا بازیگر مانند ابزار متعلق به مردم است یا مانند یك افتخار ملی؟ یكی از اشكالات سیستم فعلی این است كه از بازیگر به عنوان یك ابزار استفاده می‌كنند، سیستم، اسم برای او مهمتر از شخصیت و روح بازیگر است. به همین دلیل است كه می‌بینیم در بعضی از مراسم‌ها از بازیگر به عنوان دكور مراسم استفاده می‌شود یا می‌بینیم كه مسئولین به راحتی یك بازیگر را ممنوع الكار می‌كنند و البته خودشان نیز گاهی در دام بازیگران می‌افتند.

××× ورود مسئولین به مسائلی مانند دستمزد بازیگران در تله افتادن است

عرب‌نیا ورود مسئولین سینمایی به موضوع لغو قرارداد دستمزد یكی از بازیگران را یكی از دام‌هایی دانست كه مسئولان به آن گرفتار شدند.

وی در این باره اظهار كرد: زمانی من با تهیه كننده صحبتی می‌كنم كه من اسپانسری مثلا دو میلیاردی برای یك فیلم می‌آورم و خودم یك میلیارد آن را برداشت می‌كنم. این مسئله یكی از راه‌های تبلیغاتی است كه افراد برای مطرح كردن خود عنوان می‌كنند و به نظر من یكی از اشكالات مسئولین این بود كه در چنین مسائلی كه نوعی دام برای مطرح شدن است، ورود می‌كنند.

این بازیگر سینما با انتقاد از عدم حمایت مسئولین از بازیگران تصریح كرد: آیا گلشیفته فراهانی سرمایه ما در زمینه بازیگری بود یا خیر؟ او چرا رفت؟ من كاری با عقاید و رفتارهای سیاسی افراد ندارم. اما چرا مسئولین باید از یك بازیگر حمایت نكنند كه شمایل او شكسته شده و افرادی كوتوله با افكاری پست به عنوان شمایل مردم مطرح شوند؟

/// ارزیابی مدیریت فرهنگی

عرب نیا در ادامه سخنانش در ارزیابی مدیریت فرهنگی اظهار كرد: سیستم مدیریت ما به خصوص مدیریت فرهنگی كه ما از آن استفاده می‌كنیم یك سیستم فاسد است. البته این فساد به معنای فحشا در نظر من نیست. بلكه منظورم بدون تحرك بودن این سیستم است. یعنی سیستم مثل آب راكد شده است كه باید عوض شود چرا كه این سیستم بر اساس ترس بنا شده است. البته این موضوع در سخنان حضرت علی (ع) نیز دیده می‌شود كه ایشان می‌گویند بزرگترین گناه ترس است. به نظر من یك سیستم مدیریت غلط بر اساس ترس بنا شده است، این ترس می‌تواند از مسائل مختلف و متنوعی باشد.

عرب نیا با انتقاد از یكی از مهمانان شب‌های گذشته برنامه هفت كه پیرامون مسائل بازیگری و ورود بازیگران به سینمای ایران سخن می‌گفت بیان كرد:‌ وقتی چنین شرایطی پیش می‌آید می‌بینیم كه فردی به این برنامه آمده و می‌گوید كه تمام بازیگرانی كه من به سینما وارد كردم بر اساس قواعد و ضوابط بوده‌اند. این سخنان روبروی دوربین‌های تلویزیونی و در برابر مردمی انجام می‌شود كه می‌دانند او دروغ می‌گوید. بسیاری می‌دانند كه ایشان تعداد زیادی از بازیگران را با دریافت پول از خیابان به سینما آورده است.

وی با تاكید بر این نكته كه منظور او از این انتقادها در مورد یك مدیریت خاص نیست گفت: من تنها در مورد سیستم فعلی مدیریت فرهنگی در جامعه صحبت نمی‌كنم، بلكه تمام مدیریت‌های گذشته را وارث سیستم غلطی می‌دانم كه ریشه در قبل از انقلاب اسلامی دارد. ما باید یك بار برای همیشه تكلیف خودمان را با این ریشه غلط مشخص می‌كردیم و آنرا كنار می‌گذاشتیم، اما این كار را نكردیم.

فریبرز عرب نیا در پایان سخنانش تصریح كرد: اگرچه ما انتقادهای فراوانی را به سیستم‌های فرهنگی وارد می‌كنیم اما در همین سیستم‌ها نیز افرادی هستند كه سعه صدر بسیاری داشته و باید از خدا خواست كه به آنها قدرتی بیش از گذشته دهد كه به مدیریت فرهنگی كشور خدمت كنند.

وی همچنین گفت: چرا ما كارگردانی داریم كه به دلیل اختلاص بیش از یك دهه در زندان بوده است و وقتی از زندان بیرون می‌آید به او مجوز كارگردانی می‌دهیم؟! اما كارگردان جوانی داریم كه فیلمنامه‌هایشان رد می‌شود. كارگردانانی هستند كه آثار درخشانی ساخته‌اند اما متاسفانه كارهایشان مجوز نمی‌گیرد.

عرب‌نیا همچنین از پذیرفته شدن فیلمنامه «آمبولانس»‌اش توسط اداره كل نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی وزارت ارشاد برای اولین تجربه‌ی كارگردانی‌اش خبر داد.

به گزارش ایسنا، به دلیل كمبود وقت این برنامه قرار بر آن شد كه ادامه بحث بازیگری در سینمای ایران با حضور فریبرز عرب نیا در برنامه هفته آینده «هفت» پیگیری شود.

در ادامه برنامه «هفت» شب گذشته، سعید قطبی زاده و مسعود فراستی به بحث پیرامون تصویر شهر در سینمای ایران پرداختند.

××× حاشیه‌ها

به گزارش ایسنا، این برنامه در كنار صحبت‌های عرب‌نیا حاشیه‌هایی نیز به همراه داشت.

- دست اندركاران برنامه پس از گذشت دقایقی از صحبت‌های ابتدایی عرب‌نیا یك میان برنامه 15 دقیقه‌ای با عنوان گزارش تحلیلی از روند «بازیگری از رویا تا واقعیت» (با حضور بازیگران قبل و بعد از انقلاب اسلامی) را پخش كردند كه این مسئله با انتقاد عرب‌نیا همراه شد.

او در این باره گفت: وقتی كه من را به این برنامه دعوت كردند گفتند كه شما یك ساعت و نیم وقت برای سخن گفتن دارید كه تنها 2 میان برنامه 2 دقیقه‌ای در میان صحبت‌های شما قرار خواهد گرفت.

جیرانی نیز در پاسخ به عرب نیا گفت: قبل از شروع برنامه از دوستان در پشت صحنه پرسیده بودم كه آیا وجود این میان برنامه‌ها را به اطلاع شما رسانده بودند كه به من گفتند این مطلب با شما هماهنگ شده است.

اما دست اندركاران «هفت» پس از این انتقاد عرب نیا تا پایان سخنان یك ساعته او تنها یك میان برنامه‌ی دو دقیقه‌ای را پخش كردند.

- از دیگر حاشیه‌های این برنامه می‌توان به تماس محمدرضا گلزار با جیرانی اشاره كرد كه طی این تماس او خبر آشتی‌اش با محمدرضا شریفی نیا كه در برنامه هفته گذشته «هفت» عنوان شده بود را تكذیب كرد.

ـ مسعود فراستی نیز كه در نقد پایانی برنامه‌ی هفت حضور داشت در واكنش به كمبود وقت از اختصاص یك ساعت و نیم برنامه به یك بازیگر انتقاد كرد.

ـ در بخش معرفی فیلم‌هایی كه در مرحله پیش تولید قرار دارند، از پیش تولید اولین فیلم رضا عطاران در مقام كارگردانی خبر داده شد كه این فیلم بر اساس فیلم‌نامه‌ای از سعید نعمت الله و همسرش ساخته خواهد شد.

همچنین در این بخش از آماده نمایش شدن فیلم «شیش و بش» به كارگردانی بهمن گودرزی خبر داده شد.

به گزارش ایسنا،در نظرسنجی شب گذشته پیرامون بهترین فیلم عرب‌نیا از بین چهار فیلم،ضیافت،شوكران،شیفته و «جهان پهلوان تختی»، فیلم «ضیافت» انتخاب شد.نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.